Yeni Hasta Odası sistemimize hoşgeldiniz. Dün sorulan sorular aynı şekilde "Sorular" bağlantısında bulunmaktadır. Listeden sorunuzu bulabilirsiniz.

Sevgili hastalarım/okuyucularım: İşlerimin yoğunluğu nedeni ile sorularınıza her gün saat 13-14 de cevap yazacağım.

Her gün için bir saatlik süremi size ayırdım. Saat 17 den önce "soruma cevap geldi mi gelmedi mi?" diye siteye girmenize gerek yoktur. Bu durum için lütfen anlayış gösterin ve kusura bakmayın.

57 gösterim
Merhabalar. Öncelike insanlara böyle bir imkan sunduğunuz için teşekkürlerimi iletiyorum.
Yaptırmış olduğum renkli doppler incelemesi sonuçları:
Her iki tarafta skrotal sıvı fizyolojik sınırlardadır. Sağda skrotal yaklaşık 2,5 mm çapında skrotal kalkü izlenmektedir.
Venöz yapıların kalibrasyonu sol tarafta valsalva öncesi 4 mm, valsalva sonrarı 4,5 mm olup valsalva süresini dolduran reflü mevcuttur."
Bu veriler ışığında doktorum sol varikosel ve sağ tarafta da kaygı gerektirecek boyutlarda olmayan taş olduğunu söyledi. Varikosel için ise şimdilik ameliyata gerek yok dedi.
Ama sperm sayım testi yapmadan bunları söyledi ve ben bu bilgiler ışığında kısırlık riskinin ne olduğunu ve bu verilerle ameliyat olmamda bir sakınca olup olmadığını bir de sizden öğrenmek istiyorum. Ayrıca sağda bulunan taş da bir kısırlık tehtidi midir ve ameliyatta o da alınabilir mi? (yaşım: 25)
Şimdiden teşekkürler, saygılar.
Dr. Ali HATAY CEVAP:
image
Öncelikle Geçmiş olsun;
Taşın bir önemi yoktur. Kısırlıkta yapmaz. Ama varikoslein kısırlık yapma ihtimali var. Kısırlık ve ameliyat kararı için spermiogram yapılmalı. Sperm değerlei çok düşük değilse ameliyat belki ertelenebilir. Ama değerler düşükse bir an önce ameliyat olmak gerekir.
Allah'tan Sağlık, Şifa ve Afiyetler dilerim.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

Hasta Odası Nedir?

- Hasta Odası, Üroloji hakkında online olarak yardım alabileceğiniz soru cevap sistemidir.

Nasıl soru sorulur öğrenmek için lütfen okuyun

- Siz zaman kaybetmeyin ve yorulmayın diye sistemde üyelik kısmı aktif değildir.

Sorularınıza sadece

Op. Dr. Ali Hatay

cevap vermektedir.

Tüm Eski Soru Cevapları Görmek İçin Tıklayın (118.000 Soru-Cevap)

84,742 soru

84,761 cevap

En popüler etiketler

varikosel mastürbasyon sertleşme kaybı ereksiyon sorunu testis penis sertleşme problemi testis ağrısı sertleşme sorunu penis ağrısı peniste hissizlik sperm sperm testi sertleşme sık mastürbasyon erken boşalma perhiz penis boyu epididimit prostatit spermiyogram ağrı ereksiyon cinsel perhiz idrar cinsel isteksizlik boşalma venöz kaçak varikosel ameliyati sonrasi peyronie prostat prostatit iltihabı üroloji peniste eğrilik prostat iltihabı meni testis torsiyonu testis ağrisi testosteron yanma hissi penis zedelenmesi spermde gariplik idrara sık çıkma kronik prostatit mezi penis eğriliği mesane sabah ereksiyonu penis boyu problemi kasık ağrısı bel soğukluğu peniste uzerinde damar belirginleşmesi peniste zorlama zevk alamamak sertleşmeme damar masturbasyon travma doppler ultrason penis ucu sık idrara çıkma şişlik peniste morarma enfeksiyon tahriş sağ testis hidrosel sünnet testis torbası sarkması testis sarkması sinir hasarı penis kırılması böbrek taşı doppler teşekkür yardımınıza ihtiyacım var travmatik mastürbasyon sendromu istibra porno-mastürbasyon sertleşme problemi ereksiyon problemi penis sönmesi teşekkür cevabı peniste şişlik penis ucu ağri ve yanmasi kızarıklık siğil akıntı peniste sızlama sol testis ağrı prostat iltihabi test sonucu testis kanseri rüyalanma genital perhiz travma aşırı aktif mesane sari parcaciklar lütfen yardım ediniz hidrosel ameliyatı sonrasi testislerde ağrı hassaslık
...